Historia

Początki interdyscyplinarnego seminarium prawniczego Colloquium Legale sięgają roku akademickiego 2012/2013. W gronie czworga przyjaciół, wówczas adiunktów na Wydziale Prawa i Administracji UW (Piotr Grzebyk, Marcin Stębelski, Adam Szafrański i Paweł Wojciechowski), zaczęliśmy się regularnie spotykać, aby rozmawiać na ważne i aktualne tematy z pogranicza naszych dziedzin prawa (prawo pracy, prawo administracyjne, prawo konstytucyjne, prawo żywnościowe). Spotkania miały charakter seminaryjny i polegały na analizie wybranych tekstów i dyskusji.

Od początku w takich spotkaniach uczestniczyli znajomi studenci oraz inne zapraszane osoby. Celem Colloquium Legale jest poznawanie zagadnień prawniczych w sposób nieco mniej standardowy niż na zajęciach proponowanych w ramach regularnych studiów. Niestandardowość polega na włączeniu studentów w dyskurs prawniczy prowadzony przez czterech pracowników naukowych, zajmujących się różnymi dziedzinami prawa. Zajęcia odbiegają od typowego schematu rozważań dogmatycznoprawnych również dlatego, że stanowią dyskusję na tematy związane z filozofią prawa, etyką, metodami wykładni w oparciu o teksty z zakresu dogmatyki prawa. Dzięki temu kierują refleksję uczestników ku temu, co w stosowaniu prawa wydaje się najistotniejsze, a więc kwestii sprawiedliwości.

Każdego roku w ramach Colloquium Legale podejmujemy i pogłębiamy zagadnienia związane z przyjętym tematem danej edycji seminarium. Dotychczas były to: Podmioty wolności i praw (2014/2015), Justiciability. Nieosądzalność w prawie (2015/2016), Water.Food.Energy – Nexus (2016/2017).

Od 2017 r. (piąta edycja CL), nasze seminarium ma status konwersatorium i jest przewidziane w siatce zajęć na Wydziale Prawa i Administracji UW. Udział w zajęciach jest punktowany. Link

Stałym elementem pracy w ramach Colloquium Legale są dwa wyjazdy – krajowy i zagraniczny. W semestrze zimowym organizujemy wyjazd weekendowy (piątek – sobota), podczas którego odbywają się dyskusje, debaty oksfordzkie, symulacje rozpraw oraz pokazy filmowe pobudzające do rozmowy m.in. na temat sprawiedliwości. W semestrze letnim odbywa się konferencja zagraniczna, podczas której uczestnicy seminarium mają okazję zaprezentować swoje wystąpienie w języku angielskim.

W ramach kolejnych edycji Colloquium Legale w seminarium wzięło udział niemal 100 studentów. Liczne grono z naszych absolwentów tworzą obecni doktoranci WPiA UW. Zobacz ich wspomnienia